Home
Trails
Lodging
Gear
Training
Racing
Notices
Links
banner photo
Adelsman's Cross-Country Ski Page:  skinnyski.com
News
--------
Racing
Calendar

--------
Racing
Outlook

--------
Results
--------
High School
--------
College
--------
Archives

Skinnyski.com High School Rankings - Round 3

January 24, 2017

Commentary

Whew!  An exhausting JNQ weekend tossed up the rankings, along with some good conference racing over the past few weeks.  And to be honest, the second round of rankings showed a little rust -- some individuals and teams were overlooked.  

First, credit where credit is due:  St. Paul Highland Park boys have been seeking out competition all winter and are sporting a very well-rounded team that has earned 8th place in the new rankings.  The Mora boys also climb up, as they continue to perform well this season, led by senior John Swinghamer, who earns a spot in the individual rankings at #9.  Another name new to the rankings is Alex Nemeth of St. Cloud Cathedral, who scored the U16 classic victory in Cable and has been pressing Hunter Zupko of Little Falls in conference meets.

From the JNQ action, a number of athletes earned new recognition.  Luc Golin, Wayzata, sported some fast skis to move up into the top five.  Golin's teammate, James Schneider scored a pair of second place finishes in the U16 category with very competitive times, which also helped boost Wayzata up to #2 in the team rankings.   And of course, immediately after to put Erin Moening, St. Paul Highland Park, on the "cusp" for recovery, she comes out swinging at the JNQs, scoring a victory in the skate race.  Minneapolis Southwest's Kasia Bednarski had a pair of good weekend races to crack the girls top 10.

We tackled the team rankings once again, and tried to reevaluate the cusp list as well, but things still are pretty fuzzy outside of the top 8.  As it seems in recent years, we struggle with the northern powers like Ely, Mesabi East, Duluth East and Grand Rapids when attempting to compare them with the big city folk.  This is especially true in the girls team rankings, and unfortunately, not all of those teams will get their shot at the State Meet.  With sparse direct competition, and teams that aren't always fielding their full squad, the job of determining "proper" team rankings has proved difficult this season.

Another JNQ this weekend, up in Duluth, will most likely shake this list up again -- especially if more of the northern kids turn out for some head-to-head competition.  Conference championships are just around the corner, and sections not far away...

Make sure those results are coming in ...

Boys Rankings

  1. Xavier Mansfield, Spring Lake Park/St. Anthony, 12
  2. William Kerker, Mpls Southwest, 12
  3. Patrick Acton, Eagan, 12
  4. Luc Golin, Wayzata, 11
  5. Anders Sonnesyn, Wayzata, 11
  6. Ian Ivens, Champlin Park, 12
  7. Hunter Zupko, Little Falls, 11
  8. James Schneider, Wayzata, 9
  9. John Swinghamer, Mora, 12
  10. Peter Moore, SPA, 10

Cusp: Alex Nemeth, St. Cloud Cathedral, 10; Adlai Sinker, Mpls Southwest, 12; Ryan Mead, Forest Lake, 11; Henry Hall, Mpls Southwest, 10; Ben Olson, Blaine, 11; Shad Kraftson, Stillwater, 12; Ryan Steger, Eagan, 12; Luke Crandall, Champlin Park, 12; Torsten Brinkema, Mpls Southwest, 11; Nate Blichfeldt, Burnsville, 12

Girls Rankings

  1. Kelly Koch, Burnsville, 11
  2. Luci Anderson, Robbinsdale-Armstrong, 10
  3. Hannah Bettendorf, Proctor-Hermantown, 11
  4. Erin Moening, St. Paul Highland Park, 12
  5. Jenna Parent, Forest Lake, 11
  6. Anna Johnson, Mesabi East, 12
  7. Renae Anderson, Hopkins, 12
  8. Mara McCollor, Wayzata, 10
  9. Regan Duffy, Forest Lake, 10
  10. Kasia Bednarski, Mpls Southwest, 10

Cusp: Dorothy Anderson, Robbinsdale-Armstrong, 12; Rana Kraftson, Stillwater, 11; Emma Stertz, Grand Rapids, 11; Krista Holmstrom, Burnsville, 12; Triana Willmert, Edina, 11; Libby Tuttle, Stillwater, 9; Erin Bianco, Ely, 12; Siri Bohacek, Stillwater, 11; Mae Barnes, Robbinsdale-Armstrong, 10; Sarah Olson, Blaine, 10

Boys Team Rankings

  1. Mpls Southwest
  2. Wayzata
  3. Stillwater
  4. Mora
  5. Champlin Park
  6. Eagan
  7. Forest Lake
  8. St. Paul Highland Park
  9. Edina
  10. Minnetonka

Cusp: Grand Rapids; Eden Prairie; Duluth East; Winona; Andover; Brainerd; Burnsville; Robbinsdale-Armstrong

Girls Team Rankings

  1. Robbinsdale-Armstrong
  2. Ely
  3. Stillwater
  4. Mesabi East
  5. Forest Lake
  6. Duluth East
  7. Hopkins
  8. Eden Prairie
  9. St. Paul Highland Park
  10. Grand Rapids

Cusp: Eastview; Roseville; Andover; Irondale; Edina; Wayzata; Champlin Park; Burnsville; Little Falls

Disagree with the rankings or notice a problem? Send your comments to


About Us | Advertising Information | Privacy Statement
This service provided to you according to our Visitor Agreement
Return to Top
© 2005 skinnyski.com. All Rights Reserved.